Farklılaşan Dünya’mız ve Geleceğimiz

Dünya’mızın Geleceği ve Etkilenen Geleceğimiz

Dünya’da teknoloji aldı başını gidiyor. Peki nereye gidiyor? Daha da önemlisi ise teknoloji neydi ve nereden geldi? sorusu olacaktır.

Teknoloji:

Teknolojinin kelime anlamı; bir sanayi alanında gücü ve bilgiyi biriktirme, denetleme, işleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan makinelerin, araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin vb. tümünü kapsayan uygulama bilgisi olarak tanımlansa da asıl anlamı tam olarak bu değildir. Kısa ve öz bir tanım yapacak olursak “Teknoloji= İnsan” demektir. İnsan var olduğu sürece bir şeyler üretmeye ve bunları kullanmaya mecburdur. Bu mecburiyetten dolayı da Teknoloji var olmuştur. Teknoloji sürekli gelişen bir olgudur. Teknolojinin bilimsel yönü -ki zaten teknoloji de bir bilimdir- o kadar bilimle iç içedir ki bilimsiz teknoloji ve teknolojisiz bilim asla ayrı düşünülemez.

 

Gelişen Teknoloji ve Dünya’mız:

Gelişen teknoloji ile Dünya’mız daha iyi, daha elverişli ve daha temiz olma yolunda ilerlemektedir. Fakat bu gelişmenin -iyileşme- malesef yan etkileri de gözükmektedir. Teknoloji bağımlılığı, tembellik ve psikolojik(ruhsal) bozukluklar ve bunlardan en öne çıkan konu olan asosyallik teknolojinin yan etkilerinden sadece bir kaçıdır. Bu ve bunun gibi yan etkiler teknoloji ile iç içe olan dünyamız için çok kolay bulaşır bir hal almıştır. Teknolojinin yan etkilerinden kurtulmak için haftanın bir kaç günü spor yapmalıyız, kitap okumalıyız ve en önemlisi olarak da teknolojiyi teknoloji ile yenmeliyiz. Peki bu nasıl olacak diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Teknolojiden teknoloji ile kurtulmak… Bu konu size ütopik bir şeymiş gibi gelebilir ama durum bizim için böyle değil! Birazdan anlatacaklarımızı uygulamaya başladığınız hatta bunları uygulamayı düşündüğünüz andan itibaren değişimi fark edeceksiniz! Beyin en büyük teknolojidir!

Teknolojiden teknoloji (beyin -düşünce-) ile kurtulmak  3 ana maddeden oluşmaktadır:

  • Bunlardan ilki “inanç” konusudur.

Eğer teknolojiden kurtulabileceğinize inanmıyorsanız sizi ne ilk yardım çantanız ne de başka bir şey kurtarabilir. İnanç herhangi bir şeyi yapabilmek veya bırakabilmek için en önemli olmazsa olmaz şartlardandır. İnsan inanırsa her şeyi başarır bunu aklınızdan çıkarmayın!

  • İkincisi ise “motivasyon” enerjisidir.

Teknolojiden kurtulabileceğinize inandığınızı varsayarak motivasyon konusuna geçiyoruz. Teknolojiden kurtulmak için iyi bir nedeniniz olması gerekir çünkü iyi bir dayanağınız yok ise eninde sonunda inancınız kırılacak ve bu işten vazgeçersiniz. Sağlıklı olmak herkesin her canlının hakkıdır. Teknolojinin insanları köleleştirdiğini ve ele geçirdiğini düşünmeye başladığınızda bunlardan kurtulmam gerekiyor ki kendi hayatımı kendim yaşamalıyım düşüncesi aklınıza gelir. Benim amacım teknolojiden (…) nedenlerden dolayı kurtulmam gerekiyor dediğiniz anda inancınıza ek ve sağlamlaştırıcı olarak bir neden (sebep) bağlamış olursunuz ve her inancınızı kaybetmeye başladığınızda bu nedenler (örneğin: Hayatımın yarısından fazlasını teknoloji ile geçiriyorum…) aklınıza gelir ve bu virüsten kurtulmak için o motivasyonla sıkı sıkıya bu işe bağlanmış olursunuz. Teknoloji beni değil ben teknolojiyi yöneteceğim!

  • Son olarak “sadakat“…

Teknolojiden asla tamamen uzaklaşamayız ve uzaklaşmamalıyız da fakat biz onu belirli zamanlarda, belirli şekillerde kullandığımız sürece bize pek bir zararı dokunmayacaktır. Teknolojiden tamamen ayrılmayın yalnızca geçirdiğiniz gereksiz ve boş zamanı daha verimli geçirin ve geçireceğiniz bu zamanlara sadık kalın. Bugün ben yapacağımı yaptım yarın kendime izin verebilirim diye düşünmeyin. Dün ne yaptıysanız bugün daha da iyisini yapmaya çalışın ve bu süreye sadık kalın dolu geçireceğiniz zamanı sakın azaltmayın ve her zaman daha da fazlası için çalışın ve gerçekten kendiniz olun…

Bu 3 ana maddeyi sadece teknolojiden kurtulabilmek için değil, daha bir çok konuda uygulayabilirsiniz ve değişimi er-geç göreceksiniz…

Geleceğimiz…

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere geleceğimize şimdiden yön verirsek, nereden ve ne şekilde geldiğimizi unutmaz isek elbette ki geleceğimiz bizim olacaktır…

Bir cevap yazın