Drone Nedir?

Drone Nedir?

 

  • Drone; kelime manası olarak insansız hava aracı (İHA) demektir. Yani kısaca insanın içinde bulunmadığı fakat uzaktan kontrol edebildiği bir hava aracı olarak tanımlayabiliriz…

 

Drone Çeşitleri Nelerdir ve Ne Gibi Kullanım Alanları Mevcuttur?

İnsansız hava araçlarının pervanesine, tasarımına ve üstüne takılabilen aksesuarlarına göre hayal gücünüzün yettiği kadar drone çeşidi tasarlayıp kullanabilirsiniz. Standart olarak üretilen drone çeşitleri kameralı/kamerasız veya 4 pervaneli/+4 pervaneli olarak ayrılmaktadır…

Bu insansız hava aracının, aklınıza gelebilecek her yerde (Uzayı kastetmiyoruz ☻) birden çok kullanım alanı mevcuttur.

Kısaca birkaç tanesinden örnek verecek olursak;

  • Eğlence amaçlı
  • Keşif amaçlı
  • Haberleşme amaçlı ¹
  • Askeri amaçlı ²
  • Balık tutma amaçlı ³ 

kullanılabilen alanlardan yalnızca birkaç tanesidir…

¹ Drone İle Haberleşme

İnsansız hava araçlarının haberleşme amaçlı kullanımı günümüzde kargo taşımacılığı olarak da kullanılmaktadır ve gelecekte de ucuz ve güvenilir (her ne kadar güvenliği arttırılmaya çalışılsa da) olduğu için yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

² Askeri Drone:

İnsansız hava araçlarının askeri amaçlı kullanımı ise daha çok istihbarat toplamakta ve bazı modellerine göre yardımcı asker görevinde bile kullanılmaktadır.

³ Drone İle Balık Tutma

İnsansız hava araçlarının balık tutma amaçlı olarak kullanımı oldukça basittir. Bir drone alın misina ve iğneyle beraber ağırlığı(kurşunu) bağlayın (tabi ki yem koymayı unutmayın) ve drone ile balık avlamaya hazırsınız!

 

Nereden bir Drone bulabilirim?

Evinizde internet ve istediğiniz modele göre yeterince sermayeniz varsa istediğiniz her yerden, dünyanın öbür ucundan bile bir Drone bulabilir veya gelecekteki yazılarımızda bahsedeceğimiz şekilde kendi İnsansız Hava Aracınızı yapabilirsiniz!

Bir cevap yazın